Prvá novinka v portfóliu ťažkých strojov Hyundai pre rok 2017 je ťažobný nakladač Hyundai HL975. Svetovú premiéru bude mať na výstave SaMoTer v Taliansku vo februári 2017. Do predpredaja sa dostal v Januári a na Slovensku si ho môžete zakúpiť od 1.2.2017. V prípade záujmu o predvedenie, nás kontaktujte na info@cmslovakia.eu

Technológia pohonunu.

Srdcom Hyundai-a HL975 je motor Cummins QSG12 s objemom 11,8 litra, výkonom 250 kW (335hp) a čistým krútiacim momentom 1765 N.m pri 1400ot/min. Samozrejmosťou je najvyššia emisná norma TIER4. K jej naplneniu dopomáha technológia SCR, (AD BLUE). Motor dosahuje nízku spotrebu paliva a je dostatočne výkonný aj pri plnom zaťažení. Výkon si môže obsluha stroja nastaviť v troch rôznych režimoch Light, Normal a Power, tak ako sme si už na nakladačoch Hyundai zvykli.

Prevodovka od ZF

Nakladač Hyundai HL975 može byť vybavený dvoma typmi plne automatických provodoviek od spoločnosti ZF.

Prvá možnosť je 5 stupňová prevodovka s uzávierkou meniča krútiaceho momentu ZF 5WG 260, ktorá je dodávaná v základnom prevedení pre Slovenský trh. HL975 s 5-stupňovou prevodovkou dosahuje rýchlosť vpred až 40 km/hod. Uzávierka meniča krútiaceho momentu zabezpečuje, že pri dlhších prejazdoch, sa zníži strata energie pri preklzoch a tým dokáže nakladač Hyundai HL975 prejsť na jeden liter nafty, dlhšiu vzdialenosť ako bez uzávierky.

Druhou lacnejšou variantou je plne automatická 4-stupňová prevodovka ZF 4WG 260 bez uzávierky meniča krútiaceho momentu. S touto prevodovkou dokáže Hyundai HL975 dosiahnuť maximálku 36,5 km/hod.

Nápravy, uzávierky difernciálu a pneumatiky

Hyundai HL975 je v štandartnej výbave pre Slovensko dodávaný s nápravami ZF.

Predná pevná náprava je v základnej výbave vybavená plne automatickou 100% uzávierkou direnciálu. Lacnejšou variantou prednej nápravy môže byť uzávierka diferenciálu Limited slip s obmedzeným preklzom alebo v prípade práce na pevných povrchoch vieme dodávať Hyundai HL975 aj bez uzávierky dif. na prednej náprave.

Zadná s osciláciou 11 stupňov je v základe dodávaná bez uzávierky diferenciálu ale za príplatok je možnosť limited slip ako aj plne automatickej uzávierky diferenciálu.

Skvelou možnosťou je dovybaviť nakladač Hyundai dodatočným chladením náprav pre extrémne podmienky prevádzok.

Pneumatiky sa dodávajú v základnej výbave v prevedení 26.5 R25 L3 ale samozrejmosťou je možnosť dovybaviť stroj Hyundai HL975 pneumatikami všetkých značiek a, trakčných schopností a tvrdostí.

Hydraulický systém load sensing

Hydraulický systém pozostáva z viacerých čerpadiel, hlavné čerpadlo pracovnej časti hydrauliky je piestové s maximálnym prietokom 353 l/min pri tlaku 28000 kPa. Pojazd zabezpečuje čerpadlo s výkonom 120l/min. Čas potrebný na zdvihnutie ramien z prepravnej polohy do vyklápacej je iba 5,9 sekundy a samotné vyklopenie materiálu v najvyššej polohe trvá 1,7 sekundy. Naspäť do pracovnej polohy sa ramená s prázdnou lopatou dokážu vrátiť za 3,9 sekundy. Celkový pracovný cyklus stihnete za 11,5 sekundy. Táto rýchlosť hydraulického systému radí Hyundai HL975 medzi najrýchlejšie pracujúce nakladače.

Kabína Hyundai HL975 je miesto kde sa strojník cíti príjemne

Hyundai si dáva na pohodlí strojníkov už tradične záležať. Nakladač Hyundai HL975 je vybavený už v základnej výbave kvalitnou automatickou klimatizáciou, vyhrievanou sedačkou, bleutooth hans´s free rádiom s mp3, 7 palcovým dotykovým displejom pod ktorým sú centrálne umistnené tlačidlá. displej sa dá pripojiť systémom wifi direct so smartfónom s funkciou zrkadlenia. Skvelý výhľad a príjemné ovzdušie aj v zaprášenom okolí umožnuje prežiť strojníkovi pracovný deň v príjemnom prostredí kabíny stroja Hyundai HL975.

V prípade potreby vieme všetky stroje Hyundai zabezpečiť s pretlakovými kabínami a čistotou vzduchu aj v podmienkach extrémnych ako sú práca s toxickými látkami a extrémne malými prachovími časticami ako napríklad azbest, sklenná vata, jedovaté plyny.

Ovládanie nakladača Hyundai HL975

Riadenie nakladača Hyundai HL975 sa ovláda v základnej výbave volantom. Za príplatok je možnosť dovybaviť stroj ovládaním joyistikom. Toto ovládanie je potom pri ľavej opierke na ruku. Vhodné je pre prevádzky kde sa musí nakladač často natáčať z jednej strany na druhú. Aj v prípade nutnosti jazdy po dlhšej ceste je stále možnosť ovládať stroj volantom, pretože ten sa ani pri joystikovom ovládaní neodmontováva ako to poznáte z iných značiek. V prípade joyistikového ovládania je v stroji aj volant a má prioritu ovládania. Pohodlné prejazdy zabezpečuje Ride control systém- plávanie ramien už v základnej výbave.

Ovládanie pracovnej časti stroja ja v základnej výbave pre Slovensko s joyistikom na ktorom sa ovláda radenie smeru jazdy, podraďovanie o jeden stupeň a prídavná hydraulika. Za príplatok je možné vymeniť toto joyistikové ovládanie za ovládanie tzv. fingertip čo je ovládanie troma páčkami. Plynulé ovládanie ramien zabezpečujú rôzne systémy ako pomalé dojazdy do koncových polôh, nastavovanie automatických polôh ramien aj lopaty, automatické vracanie sa lopaty do záberu a iné.

Lopaty

Nakladač Hyundai HL975 môže byť vybavený lopatami s britmi, zubovými s rôznymi typmi zubov ale aj s extrémnimy lopatami do ťažkýck podmienok.